1. Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie
2. Temat: Media – funkcje mediów. Przekaz medialny - techniki manipulacji.
3. Przewidziany czas: 20 min.
4. Składowa kompetencji: umiejętność uczenia się, wytrwałość, odroczona gratyfikacja.
5. Cele zadania:
Uczniowie:
omawiają główne funkcje mediów,
charakteryzują wybrane serwisy informacyjne – z uwzględnieniem grupy odbiorców, formy przekazu, orientacji ideologicznej, typu własności,
wykazują, że poziom krytycyzmu mediów często zależy od ich orientacji politycznej,
porównują różnorodne przekazy medialne dotyczące wybranego problemu z życia publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych metod manipulacji,
podają cechy propagandy.
6. Przebieg zadania:
Rutyna krytycznego myślenia: Tygodniowy spacer
Krok 1. Uczniowie przez tydzień oglądają serwisy informacyjne i programy publicystyczne w kilku stacjach telewizyjnych. Zadaniem uczniów jest zwrócenie uwagi na tematy, którymi zajmują się wszystkie media i które wzbudzają duże zainteresowanie społeczne i silne emocje. Badają sposób ukazania wydarzenia w różnych mediach, a także wysuwane opinie, argumenty oraz emocje społeczne, do których się odwoływano. Porównują zastosowane formy prezentacji danego zagadnienia.
Krok 2. Uczniowie odnoszą zebrany materiał do zagadnień, które poznali na lekcji, takich jak funkcje mediów, techniki manipulacji medialnej, zjawisko propagandy.
Krok 3. Po tygodniu uczniowie odpowiadają na pytania: Jakie techniki manipulacji zostały zastosowane w przekazach medialnych? W jaki sposób należy odbierać przekazy medialne? Jakie umiejętności odbiorcy przekazów medialnych, pozwolą zapobiec zmanipulowaniu?
Krok 4. Uczniowie dzielą się refleksją na temat zastosowania wiedzy w codziennym życiu.
Comentários